Ekonomi

Borsada devre kesici çalıştı: Kayıp yüzde 5’e ulaştı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 5’e gerileyince devre kesici uygulaması devreye girdi. Devre kesicinin çalışmasının ardından yapılan açıklamada, “Saat 17.14.58 itibariyle endeks bağlantılı devre kesici devreye girmiş olup, Pay Piyasası, VİOP Pay ve Hisse Senedi Endekslerine dayalı sözleşmeler ve Pay Senedi Repo’daki tüm işlemler Borçlanma Araçları Piyasası’nda (BAP) piyasa geçici olarak durduruldu.” denildi.

Borsadaki bu fiyat kaybında bankacılık endeksi başı çekerken, endeksteki kayıp yüzde 7’yi aştı. Bilançoların iyi seyretmesine karşın bankacılık endeksindeki aşağı yönlü hareket daha sonra tüm endekslere sıçradı.

Bir süredir tavan serisini sürdüren halka arz payları da bugün endeksteki düşüşe eşlik etti. Uzmanlar endekste panik satışı ve kar realizasyonunun hakim olduğunu söylerken, yeni gelen yatırımcıların Ocak ayı boyunca yaşanan düşüş nedeniyle panik yaşamış olabileceğine de dikkat çekiyor. Teknik olarak 4600 seviyesinin altında bir kapanış olmazsa yansımaların olabileceğini belirten analistler, kapanışın 4600’ün altında olması durumunda düşüş trendinin uzun süre devam edebileceği uyarısında bulunuyor.

Ancak BIST 100 endeksi bugün bu son düşüşün etkisiyle negatif kapanırsa bir önceki gün kapanışına (ÖGK) göre 8 gün aralıksız düşüş yaşayacak. Son 10 yılda ÖGK’ya göre 8 günlük sürekli düşüş sadece bir kez gerçekleşti ve o dönemdeki toplam düşüş YÜZDE 9,15 oldu (2-13 Mayıs 2019). Mevcut düşüş son 8 günde %14’ün üzerinde. (HABER MERKEZİ9

elmadagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu