Ekonomi

Hindistan Merkez Bankası güçlü girişler karşısında döviz rezervlerini artıracak

Hindistan Merkez Bankası (RBI), ülkenin hisse senedi ve borç piyasalarına güçlü girişlerden faydalanarak döviz rezervlerini arttırmaya devam edecek. RBI’nin stratejisine aşina olan kaynaklar, merkez bankasının daha büyük finansal tamponlar oluşturmayı hedeflediğini belirtti.

RBI’nin dolar girişlerini absorbe etme yönündeki adımlarının, ülkenin ekonomik büyümesine ve olumlu ödemeler dengesi pozisyonuna rağmen Hint rupisinin keskin bir şekilde değer kazanmasını engellemesi bekleniyor.

15 Mart itibariyle RBI’nin döviz rezervleri 642,49 milyar dolarla yeni bir zirveye ulaştı. RBI’nin bakış açısı hakkında bilgi sahibi olan üst düzey bir kaynak, rezervlerin şu anda bankanın dahili olarak izlenen ölçütlerinin çoğu tarafından hemen hemen yeterli görüldüğünü, ancak birkaçında biraz yetersiz kaldıklarını belirtti. Ancak RBI bu konuda hemen bir yorumda bulunmadı.

RBI Başkanı Shaktikanta Das, Ocak ayında, küresel kur hareketlerinin öngörülemezliğine karşı yükselen piyasa ekonomileri için koruyucu bir önlem olarak rezervlerin güçlendirilmesinin önemini vurgulamıştı.

Rezerv biriktirme ivmesi, Hindistan piyasalarına önemli miktarda dolar girişiyle birlikte son dönemde yoğunlaştı. Hindistan borçlarının bu yılın sonlarına doğru JPMorgan ve Bloomberg gelişmekte olan piyasa borç endekslerine dahil edilmesiyle bu akının devam etmesi bekleniyor.

İkinci bir kaynak, RBI’nin agresif bir şekilde rezerv biriktirme baskısı altında olmamasına rağmen, rezervleri artırmak için uygun fırsatları değerlendirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Analistlere ve tüccarlara göre bu strateji aynı zamanda rupinin değerinde ciddi bir yükselişi de önleyecek.

Barclays Yatırım Bankası’nın tahminlerine göre Hindistan’ın döviz rezervleri 2025 yılı sonuna kadar 700 milyar doları aşabilir. 2023 yılında yabancı yatırımcılar net 28,7 milyar dolar değerinde Hint hisse senedi ve tahvili satın alırken, rupi ABD doları karşısında dar bir aralıkta kaldı ve RBI’nin tutarlı müdahaleleri sayesinde son on yılın en düşük volatilitesini sergiledi. Bu dönemde RBI net dolar alıcısı oldu ve rezervlerine 18,1 milyar dolar ekledi.

ICICI’den Prasanna, Hindistan ekonomisinin 27 mali yılında 5 trilyon dolara, on yılın sonunda ise 7 trilyon dolara ulaşacağı öngörüsünden hareketle, döviz rezervlerinin ekonominin büyüklüğü ve pazarın büyümesine paralel olarak genişlemesi gerekeceğini belirtiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu